BİLGİ BANKASI

İş Kıyafetleri

İş Kıyafetleriİş Kıyafetleri

İş kıyafetleri çalışma ortamında işçilerin giymesi için tasarlanmış kıyafetlerdir. İş kıyafetleri her mesleğe ayrı özellikte üretilir. Çünkü her işin çalışma ortamının şartları farklıdır. İş kıyafetleri sadece elbiselerden ibaret değildir bunun yanında kasklar, botlar, maskeler vb. aksesuarlarda vardır.

 İş kıyafetleri sanayi ortamında tulum vb. kıyafetlerdir ama bir şirket çalışanı takım elbise giyer yani ikisi de aynı değildir. İş elbiseleri ve aksesuarları işçinin çalışma ortamının koşullarına göre şekillenir. Örneğin bir elektrikçi ile inşaat işçisini ele alalım elektrikçiye baktığımızda çalışma ortamında elektriğe çarpılma olasılığı fazladır, ama inşaat işçisine baktığımızda çalışma ortamında kafasına yukarıdan bir cisim düşme olasılığı daha çoktur. Bu yüzden iki meslek grubunun da ihtiyaçları farklıdır. İnşaat işçisine kask gerekirken elektrikçiye kauçuk bot gerekmektedir. Yani iş kıyafetleri üreten firmalar hangi meslek grubuna kıyafet üretiyorsa o meslek grubuna mensup işçilerin çalıştıkları ortamları çok iyi bir şekilde gözlemlemeli, eksikliklere ve tehlikelere göre iş kıyafetlerini tasarlamalıdır. Aksi takdirde tasarlanan iş kıyafetleri hiçbir işe yaramayacak ve çalışanlara zor durumlar yaşatacaktır.

Etiket : iş kıyafetleri,iş kıyafet,iş elbisesi,iş elbiseleri,iş kıyafetlerii,perpa iş kıyafetleri,perpa iş kıyafet

İş Kıyafetleri

İş Kıyafetleriİş Kıyafetleri

iş kıyafetleri dendiğinde aklımıza her meslek grubu ve sektörden kişilerin çalıştıkları işte daha verimli olabilmeleri adına farklı tür ve özellikte giydiği kıyafetler gelmektedir. Her işte farklı malzeme ve iş kıyafetleri kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Çalışma alanınız karanlıksa fosforlu yelekler, pantolonlar kullanılmakta, çalışma yeriniz inşaat alanıysa eğer güvenlik halatları kullanılmaktadır. Verilen örnekler farklı meslek gruplarına göre çeşitlendirilebilir. 

 İş kıyafetleri çalışanların yaptıkları işlerde verimli olabilmeleri için çok önemlidir. Çalışanlar dar, rahatsız kalitesiz iş elbiseleri ile çalışırlarsa pek verimli olmazlar. Hatta iş kıyafetinin renkleri bile işin gerektirdiği koşullarda dikkat edilmesi gereken bir husus olabilmekte. Örneğin iş kazalarının önlenmesi amacıyla fosforlu renkler şeritler halinde kıyafetlere monte edilebilmektedir. Bu özellikle trafik polisleri ya da ağır sanayi sektöründe çalışan işçiler gibi tehlikeli işlerde çalışanlar için olabileceği gibi restoran ve otel gibi iş yerlerinde çalışanlar bakımından iş kıyafetinin rengi önemli olmaktadır. Onlarda insanda temizlik duygusunu uyandıran beyaz ya da açık renkli önlük ve aksesuarlar kullanmaktadırlar. İşverenler burada olduğu gibi güvenlik ya da izlenim amaçlı iş kıyafetleri tercihlerinde bunlara dikkat etmelidirler.

Etiket : iş kıyafetleri,işkıyafet,iş elbisesi,iş elbiseleri,perpa iş kıyafet,perpa iş kıyafetleri

İş Güvenliği Malzemeleri

İş Güvenliği Malzemeleri İş Güvenliği Malzemeleri 

            İş sağlığı ve iş güvenliği çalışma hayatında büyük önem taşır. Çalışma sahaları, atölyeler ve fabrikalarda yapılan tek bir dikkatsizlik pek çok cana mal olmaktadır. İş güvenliğinin amacı oluşabilecek iş kazalarından hem çalışanı hem de çevreyi korumaktır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda işveren ve işçiye büyük sorumluluklar düşmektedir. İş güvenliği malzemelerinin önemi de bu noktada ön plana çıkar.

İş güvenliği malzemeleri pek çok gruba ayrılır, şimdi bu malzemeleri inceleyelim; baş yüz ve kulak koruyucuları, göz koruyucuları, el koruyucuları, gövde koruyucuları, ayak koruyucuları, solunum koruyucuları, önlükler ve tozluklar, emniyet kemerleri ve çevre koruyucuları olarak gruplandırılabilir. İş güvenliği malzemeleri kullanılarak oluşabilecek riskleri ve kazaları en aza indirmek, Üretim güvenliğini temin ederek, zamanın ve kişisel performansın da en yüksek verimlilikte kullanılmasını sağlamak işçinin ve iş ortamının güvenliğinin yanı sıra iş yeri çevresinin de güvenliğini sağlamak amacına hizmet eder. Bu nedenledir ki günümüzde pek çok iş yeri iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda hassas davranır, aksi halde devlet tarafından iş gücü uzmanları aracılığı ile yaptırımlara maruz kalabilir.

Etiket: iş güvenliği malzemeleri,iş güvenliği malzeme,iş güvenliği,iş güvenlik malzemeleri,iş güvenlik malzeme

İş Elbiseleri

İş Elbiseleriİş Elbiseleri

İş güvenliği açısından iş elbiseleri önemlidir. Bu nedenle iş yerlerinde amaca ve sektöre uygun iş elbiseleri kullanmak gerekir. Örneğin; ağır sanayi sektöründe kullanılan iş elbiseleri ile gıda sektöründe kullanılan iş elbiseleri farklılık gösterir, iş elbiselerinin kullanım alanları kadar önemli bir diğer nokta ise iş kolunun şartlarına uygun, kaliteli ve dayanıklı olmalarıdır. İtfaiye erlerinin iş elbiseleri yanmaz kumaştan imal edilir böylece yangına müdahale ederken çalışmaları daha kolay hale gelir. 

Endüstri ve sanayinin çeşitli kollarında üretim faaliyetinde bulunan işçiler kendi can güvenlikleri, rahat çalışma ortamının sağlanması ve iş güvenliği emniyetinin oluşması açısından da birtakım güvenlik önlemleri almak zorundadırlar.

Buna örnek olarak ucu demir kaplı iş ayakkabısı giymek, zehirli gaz ve boyalardan korunmak için maske takmak, herhangi bir tehlike düşme riskine karşı baret takmak zorundadırlar.

İş elbiseleri giysi şekline göre gruplara ayrılır. Pantolon, tişört, önlük yelek, tulum, mont, ikaz yeleği, yağmurluk gibi gruplar vardır. Bu örnekler sektörün çeşitliliğine göre genişleyebileceği gibi yeni yapılanan iş kollarında da farklı ekipmanlar kullanılabilir.

Etiket: iş elbiseleri,iş elbisesi,iş kıyafetleri,iş kıyafet,iş elbise,iş kıyafetler,perpa iş elbisesi,perpa iş elbise

İş Elbiseleri Kullanım Amaçları

İş Elbiseleri Kullanım Amaçlarıİş Elbiseleri Kullanım Amaçları

İş elbiseleri kullanım amaçları yapılan işe, meslek gruplarına ve sektörlere göre farklılık göstermektedir. Çünkü her sektörün kendi bünyesinde çeşitli malzemelere ihtiyacı vardır. Meslek grubuna uygun olarak kullanılmayan iş elbiseleri riskleri de beraberinde getirir. Eğer iş elbiseleri güvenli olmazsa bir takım riskler ortaya çıkar ve bu risklerden işveren sorumludur, bu nedenle işverenlerin bu konuda titiz davranmaları gerekir.

İster doktor, ister polis, ister fabrika işçisi olun mesleğinizin şartlarına uygun olmayan iş elbiseleri rahat çalışmanızı engeller. Bu nedenle uygun kumaş ve yapıda iş elbiseleri seçmelisiniz. Örneğin; arıcılıkla uğraşan bir kişi iseniz bu mesleğe uygun maske ve eldivenleri kullanmalısınız böylece rahat ve güvenli bir şekilde işinizi yapabilirsiniz. İş elbiselerinde kullanılan kumaş kesinlikle sağlık testlerinden geçmiş olmalı ve çalışanlar için en son teknolojiyle üretilmelidir. Firmalar iş elbiselerine kendi logolarını yerleştirebilirler. Bu aynı zamanda bir reklam taktiğidir. Firma böylece daha çok tanınır. Ve çalışanlar aynı tip iş elbiseleri giydikleri için firmanın kurumsal kimliğine de katkıda bulunurlar.

Etiket : iş elbisesi,iş elbisesi kullanım amaçları,iş elbisesi kullanım gayeleri,iş elbisesi kullanım koşulları,iş elbisesi kullanım biçimi