BİLGİ BANKASI

Trafik Levhası

Trafik LevhasıTrafikte kurallara uymak can ve mal kaybını azaltır. Can ve mal kaybını azaltmak içinde sürücülerin uyması için trafikte levhası kullanılır. Bu levhalar trafiğin vazgeçilmez araçlarındandır. Trafiği düzenler, hız limitinin ayarlanmasını sağlar, yol hakkında önceden bilgi verir. Trafikte yaygın olarak kullanılan birçok levha vardır. 

Hız levhası, yaya levhası, yol levhası gibi birçok yerde kullanılırlar ve trafiğin en önemli gereci olarak bilinirler. Sürücüler ehliyet alırken girdikleri sınavlarda bu levhaların hepsini öğrenmek zorundadırlar. 

Trafik levhası yol durumu gibi bilgileri sürücülere sağladığından can güvenliğini sağlamada etkilidir. Trafik levhalarına uymamak hem trafiği karıştırır hem de yayaların işlerini zorlaştırır. Trafiğin dili olarak da bilinen trafik levhası uluslar arası olduğu için de her yerde aynı anlamlara gelir.

Sürücüler trafik levhası ve işaretlerinin hepsinin anlamını bilmek zorundadırlar. Bu levhalar sayesinde can ve mal kaybına karşı büyük ölçüde önlem alınabilir. Levhaların olmadığı bir yol son derece tehlikelidir ve o yolları kullanmamak ya da o yollarda seyir halindeyken çok dikkatli olmak gerekir. 

Bu levhalar yol yapım sırasında sürücüleri uyarmak için de kullanılırlar. Bir çok trafik işaretini kapsayan levhalar trafikte olmazsa olmazlardandır. Kaza yapıldığı zamanda yine bu trafik levhalarına ihtiyaç vardır. Anlayacağınız gibi trafik levhası trafikte her yerde kullanılır. 

Bu yüzden her levhanın anlamı çok iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Ehliyet kurslarında sadece sınavı geçmek için değil trafikte can ve mal kaybını önlediği için de öğrenilmelidir. 

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus